O firmie

Firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. założona w 1992 roku jest jednym z czołowych polskich producentów pojazdów specjalnego przeznaczenia dla straży pożarnej, policji, wojska i służb cywilnych niosących pomoc w czasie zagrożeń. W 2017 roku jubileusz 25-lecia spółki zbiega się z 25-tą rocznicą powołania Państwowej Straży Pożarnej w Polsce, która w swojej działalności interwencyjnej wykorzystuje samochody pożarnicze firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z.o.o.

Długoletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej, wysoko wyspecjalizowania kadra oraz zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala firmie oferować pojazdy na najwyższym światowym poziomie technicznym. Dzięki temu klienci otrzymują pojazdy spełniające wysokie wymagania jakościowe i użytkowe. Potwierdzają to liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. otrzymane na takich wystawach jak: Międzynarodowa Wystawa Ratownictwa, Zabezpieczenia i Techniki Pożarowej EDURA czy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Firma SZCZĘŚNIAK przoduje w produkcji pojazdów specjalnego przeznaczenia dedykowanych dla służb mundurowych. Nowoczesny zakład oddany do użytku w 2013 r. umożliwia wykonanie co najmniej 150 pojazdów rocznie dla odbiorców krajowych i zagranicznych. Od początku swego istnienia przedsiębiorstwo dostarczyło swoim Klientom ponad 2000 pojazdów, które przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego i likwidacji zagrożeń powstałych w wyniku kataklizmów czy katastrof drogowych. Wiele jednostek terytorialnych w Polsce  użytkuje produkt flagowy firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z.o.o., którym jest średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Iveco Eurocargo ML150E28WS.

Oferta produkowanych przez przedsiębiorstwo samochodów pożarniczych obejmuje wszystkie typy pojazdów, począwszy od lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych po ciężkie specjalne samochody ratownictwa drogowego i technicznego. Uzupełnieniem tego są różnego rodzaju kontenery i przyczepy pożarnicze.

Zabudowy wykonywane są na podwoziach renomowanych światowych firm takich jak: Iveco, Scania, Volvo, Mercedes Benz czy MAN, zgodnie z wymaganiami Zamawiającego. Prawie 40% pojazdów specjalnych firmy SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z.o.o. jest eksportowanych do krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

[Więcej w zakładce Eksport]

Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 130 wysoko wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników, którzy aktywnie uczestniczą w konstruowaniu, wykonaniu i serwisowaniu pojazdów. Cykliczne, specjalistyczne szkolenia załogi oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technicznych gwarantuje wysoką jakość oferowanych pojazdów.

Motto firmy brzmi: Pasja tworzy profesjonalizm – profesjonalizm zapewnia jakość.

Idea ta jest realizowana w sferze obsługi gwarancyjnej i pogwarancyjnej oraz utrzymaniu dobrych relacji z naszymi Odbiorcami.

Historia firmy

Firma powstała w 1992 roku jako przedsiębiorstwo prywatne o nazwie „Budowa Pojazdów Specjalnych Zbigniew Szczęśniak”, które zgodnie z ówczesnym zapotrzebowaniem rynku specjalizowało się w remontach samochodów pożarniczych. Nabyte doświadczenie pozwoliło poznać dogłębnie ich konstrukcję oraz ocenić wady i zalety.

Kolejnym etapem rozwoju firmy była produkcja fabrycznie nowych samochodów pożarniczych z wykorzystaniem krajowych podwozi. Oprócz produkcji zabudów specjalistycznych firma zajmowała się również produkcją kabin załogowych, które były trudno dostępne w tamtym okresie na polskim rynku.

Z perspektywy czasu można stwierdzić, że był to przełomowy moment w działalności przedsiębiorstwa, który wytyczył kierunek jej dalszego rozwoju. W efekcie, w 1998 roku firma zaczęła zastępować podwozia krajowe importowanymi – renomowanych producentów oraz rozszerzyła ofertę kabin załogowych dla pojazdów. Produkcja pojazdów została podzielona na trzy wiodące grupy produktowe, tj.: pojazdy pożarnicze, pojazdy dla wojska oraz inne pojazdy specjalne, takie jak laboratoria wody, pojazdy łącznościowe czy ciężkie samochody warsztatowe.

Kolejne lata to okres dynamicznego, a zarazem zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa, podczas którego został wprowadzony pierwszy wśród firm branży pożarniczej w Polsce Zintegrowany System Zarządzenia Jakością według norm ISO 9001, ISO 14001 i AQAP 2110. Opracowano i opatentowano wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, unowocześniono park maszynowy, wprowadzono Wewnętrzny System Kontroli oraz systematycznie rozwijano gamę oferowanych pojazdów zwiększając tym samym produkcję i udział spółki w rynku.

W rezultacie powiększonej struktury przedsiębiorstwa, w 2013 roku dokonano zmiany jego siedziby, formy prawnej, logotypu i nazwy na „SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o.”, pod którą obecnie funkcjonuje i jest rozpoznawane na rynku krajowym oraz międzynarodowym. Niezmienny pozostał rodzinny charakter własności firmy z całkowicie polskim kapitałem.

Istotnym obszarem działalności przedsiębiorstwa są prace badawczo – rozwojowe, których celem jest opracowanie, testowanie oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie technologii i konstrukcji produkowanych pojazdów specjalnych. W firmie realizowane są badania naukowe i prowadzone projekty badawczo-rozwojowe finansowane ze środków publicznych lub własnych. Wynikiem tych projektów jest komercjalizacja i powstanie prototypów pojazdów. Firma od lat współpracuje również z instytutami badawczymi oraz uczelniami wyższymi, takimi jak:

 • Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego w Józefowie
 • Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku k. Warszawy
 • Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie
 • Politechnika Warszawska
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 •  Politechnika Śląska w Gliwicach
 • Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
 • Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie
 • Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
 • Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT w Warszawie
 •  Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL Sp. z o.o. w Bielsku-Białej